Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francouzský buldoček

Český název: Francouzský buldoček
 
Originální název: Bouledogue Francais
 
Oficiální zkratka: FB
 
Pořadí popularity: 24. místo [4779.5b]
 
Číslo standardu FCI: 101 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 9 - Společenští a doprovodní psi
 
Země původu: Francie
 
 
Použití: společenský, hlídací a doprovodný pes.
 
Celkový vzhled: Typický moloss malého formátu. I přes svoji malou velikost silný, v každém ohledu krátký a kompaktní, podsaditý pes s krátkou srstí, krátkým tuponosým obličejem, vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem. Musí působit dojmem živého, bystrého, velmi svalnatého zvířete, kompaktní struktury a solidní stavby kostry.
 
Povaha: Družný, veselý, hravý, sportovní, bystrý. Obzvlášť milý ve styku se svými majiteli a s dětmi.
 
Váha: U buldočka v dobrém stavu nesmí být hmotnost menší než 8 kg a nesmí přesahovat 14 kg, přičemž velikost je úměrná k hmotnosti.
 
Osrstění: Krásná, hustá, lesklá a měkká krátká srst.
 
Barva srsti: - Rovnoměrně plavá, žíhaná nebo nežíhaná nebo s omezenou strakatostí.
- Plavá žíhaná nebo nežíhaná se střední nebo převládající strakatostí.
Všechny odstíny plavé barvy jsou přípustné, od červené až po barvu bílé kávy. Úplně bílí psi se přiřazují k barvě plavé žíhané s převládající strakatostí.
 
Historie plemene: Jako všechny dogy pochází také francouzský buldoček pravděpodobně z Molossů z Epiru a z římského císařství. Je příbuzný s předky buldoka z Velké Britanie, s alanskými středověkými psy a s velkými a malými dogami francouzskými. Francouzští buldočci, jak je dnes známe, jsou výsledkem různých křížení, která prováděli zkušení chovatelé v letech 1880 v dělnických čtvrtích Paříže. Svého času pes nosičů břemen v pařížské centrální tržnici, pes řezníků a kočích, se díky své výjimečné tělesné stavbě a povaze dokázal rychle probojovat do lepší společnosti a podmanit si svět umělců. Tak se rychle rozšiřoval. První klub pro toto plemeno byl založen v Paříži roku 1880. První plemenná kniha je datována od roku 1885 a první standard byl sestaven v roce 1898, v roce, ve kterém uznala Société Centrale Canine francouzského buldočka jako plemeno. První pes tohoto plemene byl vystavován již v roce 1887.
Standard byl pozměněn v letech 1931-32 a 1948, nově přepracován byl v roce 1986 pány H. F. Renantem a R. Triquetem (zveřejněno v FCI v roce 1987), pak byl ještě v roce 1994 znovu zkoncipován výborem francouzského klubu pro francouzské buldočky (Club Bouledogue Français) ve spolupráci s R. Triquetem.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

problém

(sasanQa, 29. 12. 2011 1:37)

jak mám tomu zabránit????

problém

(sasanQa, 29. 12. 2011 1:36)

můj pejsek francouzský buldoček má červené varlata