Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border kolie

Český název: Border kolie
 
Originální název: Border Collie
 
Oficiální zkratka: BOC
 
Pořadí popularity: 19. místo [5283.4b]
 
Číslo standardu FCI: 297 (Standard >>)
 
Skupina FCI: Skupina 1 - Pastevečtí a honáčtí psi kromě švýcarských salašnických psů
 
Sekce FCI: Sekce 1 - Pastevečtí psi
 
Země původu: Velká Británie
 
 
Použití: dobře ovladatelný ovčácký pes schopný tvrdé a vytrvalé práce
 
Celkový vzhled: celkově by měli být psi tohoto plemene dobrých proporcí, přičemž pružné linie obrysu psa vypovídají o kvalitě, půvabu a dokonalé harmonii ve spojení s dostatkem substance. Vzniká dojem, že pes je schopen podávat vytrvalé výkony. Jakýkoliv sklon k těžkopádnosti nebo slabosti je nežádoucí.
 
Povaha: bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.
 
Výška: ideální výška u psů 53 cm, u fen poněkud méně.
 
Osrstění: Uznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury, podsada měkká a hustá, díky čemuž poskytuje srst border kolii velmi dobrou ochranu proti rozmarům počasí. U variety se středně dlouhou srstí tvoří bohaté osrstění hřívu, kalhoty a vlajku. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (až na vlajku) a pánevních končetinách od hlezna dolů by měla být srst krátká a hladká.
 
Barva srsti: dovolena je celá řada barev, přičemž bílá nesmí nikdy převládat.
 

Historie plemene: Border kolie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezi mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Výběr se prováděl na základě samostatné práce za stálého optického kontaktu. Název plemene border kolie byl stanoven v roce 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizací Kennel Club.

Border kolie

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář