Jdi na obsah Jdi na menu
 


Když se fena hárá

21. 8. 2009

Pohlavní dospělost se projevuje vnějšími a vnitřními změnami, které se souborně nazývají říje neboli hárání. 

Nejvíce znatelným projevem je náhlá změna hárání. Poslušné fenky přestávají reagovat na povely, jiné více přilnou ke svému majiteli, jsou mazlivé a občas i lítostivé. Vnějšími projevy jsou zejména: Zduření vatně (vulvy) a následný krvavý výtok různé intenzity a zabarvení. 

Fenky hárají zpravidla 6. – 10. měsíc života (malá plemena cca mezi 7. – 10. měsícem, plemena velká potom mezi 10. – 15. měsícem). Častěji hárají feny např. německého ovčáka, jezevčíka a pudla, naopak dlouhý meziříjový interval mají feny plemene basenži. Už tato první říje může být plodná, zabřeznutí však není moc žádoucí. Zpravidla ještě není dokončen tělesný vývoj zvířete.       

  První hárání bývá zpravidla delší, než se pak stane obvyklým. Některé feny hárají znovu již po pěti měsících, jiné až po dvanácti měsících. Ideální je opakuje-li se říje vždy po 6 měsících, tedy 2x ročně (70% fen). Výjimečně se může stát, že fenka hárá 3x do roka (asi 30% fen) a nebo naopak jen jednou.      

 Nepravidelnost, prodloužení nebo zkrácení tohoto cyklu bývá spojeno s problémy při zabřezávání.                                                           

Pokud držíme několik fenek najednou, stává se, že se jejich říje během jednoho roku sblíží natolik, že se budou všechny hárat v jednom období – synchronizace hárání.                                                                             

  Asi 30 – 40 dnů před začátkem hárání  se začínají zvětšovat vaječníky a fena se připravuje bez jakýchkoli výrazných vnějších projevů. V průběhu říje se z vaječníků uvolní během tří až pěti dnů několik desítek vajíček, která se v dalších třech až deseti dnech dostávají do dělohy. K oplození vajíček dochází zpravidla ve vejcovodech.

Hárání feny rozdělujeme do 4 fází:

1. Proestrus ( předříjová fáze) – Počátek (příprava) říje, trvá asi 8 – 13 dní, při kterém ve vaječnících zrají folikuly, sliznice dělohy silně duří, pochva je lesklá a načervenalá.  Ke konci tohoto období praskají jemné krevní vlásečnice ve sliznici dělohy a fena začíná krvácet – barvit. Není však připravena ke krytí. Častěji močí, aby upozornila okolí na svou nastávající říji. Již v této době se stává pach feny pro psy neobyčejně atraktivní a začnou se instinktivně přibližovat do její blízkosti. Fena zatím důvěrnější kontakt odmítá. Může se stát méně poslušnou, často trpívá nechutenstvím. Ke konci tohoto období se charakter výtoku mění na světleji červený až růžový posléze na slámově žlutý.

          2. Estrus ( vlastní říje ) – Vlastní říje začíná asi 11 – 23 den, to znamená, že trvá asi 2 – 4 (někdy 5 – 9 dní) dny. Období kdy ve vaječníku dochází k ovulaci (uvolňování vajíček) praskáním folikulů ( Jedná se o dutinky ve vaječnících, ve kterých vajíčko vyzrává. Kůra vaječníků obsahuje četné folikuly v různém stupni vývoje. Poslední stádium se nazýván Graafův folikul ( Dutinka v jejíž stěně se tvoří samičí pohlavní hormony (zejména estrogeny). Je vyplněna tekutinou.). Zbylé folikuly zanikají a tento zánik nazýváme atréie. Folikul se po uvolnění vajíčka přemění na žluté tělísko corpus luteum.  Zrání folikul řídí hormon hypofýzy. ) Začíná asi 10 – 14 dní od prvního krvavého výtoku, který je teď tmavě hnědý až bledě růžový hlenovité konzistence. Fena je svolná ke krytí, připravena k zabřeznutí. Sama aktivně vyhledává psy a nastavuje se jim. Ke konci sliznice dělohy propouští krev a silně červené barvení přechází v hnědavé a slábne. V tomto období by feny měla být zapuštěna.

3. Metestrus ( poříjové období) – Konec říje, trvající 6 – 10 týdnů, probíhají hormonální změny, všechny příznaky říje vyhasínají. Na místě uvolněných folikulů (hormony vaječníku) vzniká tzv. žluté tělísko, které produkuje hormony pro udržení případné gravidity. Samice je pro samce stále atraktivní, ale už s ním nechce nic mít, děloha zdaří a udržuje případnou březost. Při nezabřeznutí se vrací k normálu.

4 . Anestrus ( období klidu ) – Jedná se období bez jakýchkoli příznaků a nebo o březost. Trvá od konce říje do nastoupení říje další.

Říje trvá cca 21 dní ( tj. 3 týdny )

 

      Ovlivnění říje

         Říji ovlivňuje výživný stav, pokud není fena správně živena nemusí se říje ani dostavit.

Dále bychom měli dávat pozor, aby naše zvířata byla ve správné formě, a aby nebyla stresována např. velkým hlukem apod.

Dalšími faktory, které ovlivňují přítomnost říje jsou podmínky klimatické – zejména světlo (délka světelného dne) a teplo. Světlo bychom měli především zdůraznit – je totiž prokázáno, že za tmy se produkuje hormon melatonin, ten pak zabírá místo jiným hormonům – např. estrogenu a progesteronu (ovlivňují pohlavní cyklus feny) … Svůj podíl na přítomnosti a kvalitě říje může mít také genetika a přítomnost psa – ta může za jistých okolností stimulovat i fenky s tichou říjí.

Celý pohlavní cyklus z fyziologického hlediska ovlivňují hormony. Některé z nich jsou již v textu okrajově zmíněny.

 

 

Nejdůležitější hormony a jejich vlastnosti: 

-   Estrogen – Hormon samičí pohlavní soustavy produkovaný vaječníky, jehož hlavní úlohou je stimulovat tkáně, které jsou ve vztahu k reprodukci = navozuje stav říje a podporuje dozrávání vajíčka. 

-   Progesteron – Opět hormon samičí pohlavní soustavy. Jeho produkci zajišťuje žluté tělísko. Progesteron má na starosti ukončení říje a také je nepostradatelný pro udržení gravidity – zamezuje totiž dozrávání a ovulaci dalších folikulů, způsobuje změny na děloze (tonizuje ji) a celkově ji připravuje na přítomnost embrya. Pokud by vajíčko bylo oplozeno a organismus nevytvářel dostatek progesteronu, přišel by na řadu prostaglandin a spouštěl by se nový říjový cyklus – což by pro oplozené vajíčko znamenalo jasný zánik.

-   Prostoglandiny – jsou to pohlavní hormony, které se začnou vytvářet pokud vajíčko nesestoupí do dělohy během 6 – 8 dnů po ovulaci. Tyto hormony zlikvidují žluté tělísko a tím znemožní tvorbu progesteronu a znemožní začátek nového říjového cyklu.

 

Oddálení říje

Pro toho, kdo si ani v budoucnu nepřeje štěňata, tedy představuje kastrace daleko lepší a vůči feně i šetrnější řešení. Metody oddálení říje spočívají vždy v podávání hormonálních přípravků, nesoucích s sebou řadu nežádoucích účinků, které jsou často velice závažné. Tablety, jež většinou obsahují progestiny – látky podobné hormonu progesteronu, které v organismu navodí různě dlouhou ( individuální ) a časově nepředvídatelnou, někdy i doživotní pohlavní nečinnost. Je tedy otázkou co vlastně oddálením říje získáme. Rozhodně, ale není vhodná pro feny chovné či fenky, od kterých bychom si v budoucnu přáli štěňata.

        Kastrace provedená mezi 1. – 3. háráním platí za jedinou prevenci vůči pyometře a dalším onemocněním pohlavního ústrojí feny. Je-li zákrok provedený později, jeho preventivní účinek se snižuje. Platí však, že lépe později než vůbec.


          Tichá říje

Tichá říje je říje, při kterém se neobjevuje krev. Fena hárá většinou dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Jak je již psáno na předchozích stránkách, tento jev je velice individuální. Tato říje se dá s určitostí zjistit jen stěry a nebo progesteronovými testy celkem jednoduchou metodou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Record blood pressure (hypertension)

(Aadvicigract, 6. 10. 2018 16:51)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre determination bat, il pompe le sang par vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-naturel-plante-jardin/

dotaz na otěhotnění

(marcela, 29. 7. 2017 20:46)

Dobrý denmám 3 mesíční fenku jorkšíra a dvouletého bígla psa, je možné že jí při hárání ublížé či muže i otěhotnět?? kdy je dobrá kastrace feny až po prvním hárání?? děkuji

Jorksir

(Andy, 7. 10. 2016 13:04)

Dobrý den,chtěla jse, se zeptat ,me fenecce bude 9 let, a měla harat,a neharala,tak jse se chtěla zeptat zdá mam sní zajet na veterinu

hárání a znásilněna fenky

(Natálie, 28. 7. 2016 11:28)

Hořejší mají fenku která se hárá a má to už podthé. A my máme psa který chce znásilnit tu fenku kdy to pšestane

časté hárání

(Pavlína, 17. 7. 2016 11:45)

Dobrý den, máme roční fenku německého ovčáka. První hárání proběhlo v desátém měsíci. Nyní jí bude třináct měsíců a včera jsem zjistila, že začalo pět krvácet. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Více informací o hárání feny

(Roman, 12. 4. 2016 21:57)

Zdravím! Váš článek je zajímavý, ale na druhou stranu mi chybí celkem dost informací, a to především z praxe. Naštěstí jsem nakonec potřebné info dohledat tady: http://psiusmev.cz/media/harani-feny-a-jeji-prubeh Snad Vám taky pomůže! :-)

porod

(anndy, 8. 10. 2015 12:00)

prosím o radu mám fenku labradora hárala někdy v srpnu a čeká štěnata chtěla bych se zepta z da někdo nevíte jak dloho nosí štěnata já nevím kdy byla z nákým psem jelikož mi utekla a ted bude rodit ale nemám ponětí kdy děkuji

Dotaz

(Petr, 9. 6. 2014 9:12)

Prosím mám malou fenku a po skončení druhého hárání přestala žrát i pít. Je to už 10 den. První hárání proběhlo v pořádku.

Re: Dotaz

(Verča, 29. 10. 2014 23:41)

Dobrý den,chci se zeptat jestli může fenka Anglického špringršpaněla začít hárat mezi 5 a 6 měsícem?Předem děkuji za odpověď.

Re: Re: Dotaz

(ano, 6. 7. 2015 21:44)

Ano je to možné ale často se to nestává doporučuji navštívit veterináře.

pomoc

(jojo, 6. 7. 2015 21:41)

Moje fena beagla měla pohlavní styk s jiným beaglem,ale byla u konce menstruace a tak nevím jestli je nebo není březí. prosím pouze mi.

Dotaz

(L.N, 5. 5. 2014 16:57)

Chtěla byh se zeptat jestli může fena otěhotnět po tom co měla štěňata je to skoro 4 měsíce a já se bojím aby neměla další. Děkuju za odpověď

Proč se feny nehárají

(Jiří Blažek, 29. 10. 2013 11:29)

Máme dvě feny Jack Russel Terier, straší 4 roky, mladší 2 roky. původně jsem je nechtěli nechat zabřeznout, pak jsem chtěli při druhém hárání starší - asi v 30 měsícíh, že budeme krýt, neúspěšně, od té doby neměla ani jedna z fen řádnou říji. Jinak jsou zdravé, velice aktivní, dobře živené, ne tlusté, jsou velmi pracovité a ochotné pro práci. pokud máte někdo nějakou zkušenost, dejte vědět. Jiří Blažek

Omlouvám se

(Nikol, 18. 8. 2013 18:12)

Pám tam v tom textu překlepy, takže ještě jednou: je lepší kastrace nebo stačí jen sterilizace?

Výmarský ohař

(Nikol, 18. 8. 2013 18:11)

Dobrý den, jak dlouho asi tak hárá výmarák? A je dobré jí býk astronaut nebo stačí jen sterilizace?

Fena a pes

(xxx, 14. 7. 2013 17:25)

Prosím vás, můžu se zeptat... v tom období klidu už není fena atraktivní pro psy? A vůbec po hárání, nebude ji pořád vyhledávat? Děkuji

Trpasličí jezevčík

(, 1. 12. 2012 10:18)

Dobrý den , chtěla bych se zeptat od jakého měsíce fenky trpasličího jezevčíka hárají? A je možné že hárá na 3 měsících?

Ohledně Tiché říje

(Markéta Sadleková, 6. 5. 2012 21:05)

Prosím vás o radu naše fena nám příjde nesmírně tlustá a ještě sme si pořídili psa je podle vás možné že se jedná o Tichou říji?

Re: Ohledně Tiché říje

(Mája, 13. 8. 2012 10:58)

zdravím, může se jednat o tichou řiji, ale také pozor na to, aby neměla zánět dělohy, my máme jezevčici a také jsme mysleli že je to tichá říje, dost byla nafoukla, a vypadala jako když strašně stloustla, ale bl to zánět dělohy,když se to podchytí hned na začátku tak se nemusí operovat.

Můj mops

(adéla rychlová, 10. 7. 2012 13:21)

mu mops fenka hara a nevim proč poradte jsou ji osm měcicu jmenuje se pipča:) muj milaček muj mazliček dneska jsme si ho koupili od jedne pani prodava mopsiky zadarmo majich ještě dvacetosm ma dvacet holek a osm kluku muj milaček do rodiny ta pani bydli ve frydku mistu jeji telefoni čislo je 608000000 Můj milaček:)